Nový ministr financí by měl ve spolupráci s ČNB dokončit novelizaci zákona o ČNB, která by dala bance větší pravomoci regulovat hypoteční úvěry. O zákonu již hlasovala minulá sněmovna, jenže zákon se nestihl projednat. Část poslanců byla před volbami proti z důvodu obav o omezení dostupnosti hypoték.
Banka chce mít možnost stanovovat tři základní parametry hypotečních úvěrů, které musí žadatel o hypotéku splnit. Prvním parametrem je výše hypotéky vůči hodnotě zastavované nemovitosti(í) tzv. LTV. Druhý parametr udává výši celkového zadlužení vůči příjmům zájemce. Třetím ukazatelem jsou celkové výdaje všech dluhů vůči jeho příjmům.
U refinancování hypoték budou možná platit mírnější kritéria. Již při předchozím schvalování banka byla ochotna přistoupit na kompromis a u refinancování by tato kritéria nemusela platit vůbec. Z předpokládaného objemu 226 miliard korun schválených hypoték v roce 2017 jich bude zhruba celá pětina refinancovaných.
Zpřísnění pravomocí bankám příliš nevadí a nedomnívají se, že by ČNB zásadně posílila moc. Banka dává najevo, že pokud by byla novela přijata, tak by přijatá omezení byla mírnější než současná doporučení. O novém zákoně bude hlasovat nová poslanecká sněmovna podle svých priorit.
Hypotéka je jedním z nejvýznamnějších rozhodnutí v životě, jelikož se jedná závazek na mnoho let. I zde může nastat celá řada komplikací, jednou z nich je rozvod. Manželé, kteří si pořídili hypotéku,
Poradíme, kde získat nejvýhodnější hypotéku. Tak abyste s co nejmenším úsilím dosáhli svého vysněného bydlení. Každá banka totiž nabízí různým kategoriím klientů různé podmínky financování.
Od loňského prosince jsou banky při poskytování úvěrů bez doložení příjmů opatrnější. Oko při refinancování někdy zamhouří jen v případech, kdy klient hypotéku dosud řádně a včas splácel.