Nájemník se nechce vystěhovat, co dělat?

15. duben 2019

Koupit byt jako investici a pak ho pronajímat, to je v Česku velmi častý jev. Nájemné je pak pro pronajímatele příjemný přilepšením do rodinného rozpočtu. Ovšem také se může dostat do situace, že nájemník přestane platit nájemné a odmítá se vystěhovat. Stává se to poměrně často a někteří nájemníci tak činí dokonce s oblibou.

Nepříjemnosti pro pronajímatel

Pronajímatel se obvykle svých peněz z nájemného nikdy nedočká a pokud dá případ k soudu, je to zpravidla běh na dlouhou trať. Navíc se neplatič může po soudním rozhodnutí odvolat a vyhlásit třeba i osobní bankrot, takže pronajímatel nedostane téměř nic. Nezaplacením nájemného tak přijdete „pouze“ o peníze. Mnohem horší v takovém případě je, že dlužník se vašem bytě uhnízdí, odmítá se vystěhovat a vy s ním ani nehnete. Důsledkem je, že vám blokuje možnost sjednat nájem s jiným zájemcem o nájemní bydlení.

Jak neplatiče vystěhovat?

Majitel bytu, ze kterého se neplatící nájemník nechce vystěhovat, nemá zrovna moc možností, jak se svých práv dovolat. Jednou z nich je použití doložky přímé exekuční vykonatelnosti. Na to je však třeba myslet při sepisování nájemní smlouvy. Stačí k ní sepsat u notáře dohodu se svolením vykonatelnosti, která tuto doložku bude obsahovat. Tím se majitel bytu vyhne problémům s potenciálním neplatičem, protože nebude muset čekat na rozhodnutí soudu, které může celý proces protahovat. Díky této doložce lze totiž problémového nájemníka vystěhovat s okamžitou platností.

Co když doložka podepsána není?

Pokud k nájemní smlouvě nesepíšete dohodu s doložkou přímé exekuční vykonatelnosti, budete muset čekat na rozhodnutí soudu. Jen soud může totiž vydat exekuční titul, kterým se povolí vystěhování. To může pochopitelně trvat i měsíce, ne-li roky a neplatič je tak na koni. Do rozhodnutí soudu totiž nikoho nezajímá, že majitel za byt platí například hypotéku a přitom v něm bydlí zadarmo někdo jiný.

a class="btn btn-lg" title="Zadat poptávku hypotéky" href="https://www.fajnhypo.cz/">Zadat poptávku

Did you like this article? Share it!

  
  

Potřebujete půjčku na bydlení, podnikání nebo jinou potřebu?

Zadat poptávku

Nezávazně a bezpečně.

Související články z webu

25. červenec 2019
Bouráte starý dům? Nezapomeňte na tyto povinnosti

K demolici starého domu je třeba vyřídit řadu dokladů a povolení, bez nichž se do bourání nemůžete pustit. Abyste se vyhnuli problémům s úřady a případné pokutě, musíte před demolicí vyřídit následují

22. leden 2018
Jak se řeší hypotéka při rozvodu?

Hypotéka je jedním z nejvýznamnějších rozhodnutí v životě, jelikož se jedná závazek na mnoho let. I zde může nastat celá řada komplikací, jednou z nich je rozvod. Manželé, kteří si pořídili hypotéku,

30. srpen 2017
U jaké banky si vzít hypotéku

Poradíme, kde získat nejvýhodnější hypotéku. Tak abyste s co nejmenším úsilím dosáhli svého vysněného bydlení. Každá banka totiž nabízí různým kategoriím klientů různé podmínky financování.