Je možné získat hypotéku bez vlastních peněz?

5. říjen 2018

Na doporučení ČNB nabízejí tuzemské banky od října 2018 hypoteční úvěry pouze do 80 procent, maximálně 90 % ceny nemovitosti. Ovšem v pásmu 80-90 % mohou poskytnout pouze 15% z celkového objemu sjednaných hypoték. Navíc je banky nabízejí i s výrazně vyššími úroky. Pro žadatele o hypotéku to znamená, že zbývající procenta z ceny nemovitosti musí dodat ze svého. To je zejména pro mladé lidi velká překážka při získávání vlastního bydlení. Jaké mají možnosti?

Půjčka

Nabízí se nejjednodušší řešení, kterým je půjčka od rodičů, příbuzných, přátel nebo od banky. Zadlužení u banky výrazně ztíží cestu k hypotéce, neboť od 1.10. se banky řídí přísnějšími pravidly a další úvěr bude mít pochopitelně vliv i na schválení hypotečního úvěru. Podobným úskalím bude případná kombinace hypotéky a úvěru od stavební spořitelny.

Zástava další nemovitosti

Řešením může být nemovitost, kterou vlastní sami žadatelé nebo jejich rodiče, prarodiče atd., a kterou by banka mohla vzít do zástavy. Celkové LTV by pak vypočítalo jak z hodnoty kupované nemovitosti, tak z hodnoty nemovitosti použité k dozajištění. Mnozí rodiče, resp. majitelé nemovitostí mají obavy, že jejich byt, dům či chatu bude mít banka v zástavě po celou dobu splácení, což může trvat i desítky let. Banky však umožňují zastavenou nemovitost „vyvázat“, a to ve chvíli, kdy se poměr jistiny hypotéky vůči hodnotě zjištění dostane na 80, resp. 90 %.

Zástava je na celou nemovitost

Přestože bude žadateli o hypotéku chybět ke schválení jen několik set tisíc, bude muset dodat ze svého 20% z její hodnoty a banka další nemovitost, která bude použita jako zástava, zastaví celou, ne pouze poměrnou část. V katastru nemovitostí totiž nelze označit jen určitou část. Pokud klient část dluhu splatí a na další zajištění bude stačit jen jedna z nemovitostí, je možné požádat banku o vyvázání druhé nemovitosti ze zástavy.

Zadat poptávku

Did you like this article? Share it!

  
  

Potřebujete půjčku na bydlení, podnikání nebo jinou potřebu?

Zadat poptávku

Nezávazně a bezpečně.

Související články z webu

25. červenec 2019
Bouráte starý dům? Nezapomeňte na tyto povinnosti

K demolici starého domu je třeba vyřídit řadu dokladů a povolení, bez nichž se do bourání nemůžete pustit. Abyste se vyhnuli problémům s úřady a případné pokutě, musíte před demolicí vyřídit následují

22. leden 2018
Jak se řeší hypotéka při rozvodu?

Hypotéka je jedním z nejvýznamnějších rozhodnutí v životě, jelikož se jedná závazek na mnoho let. I zde může nastat celá řada komplikací, jednou z nich je rozvod. Manželé, kteří si pořídili hypotéku,

30. srpen 2017
U jaké banky si vzít hypotéku

Poradíme, kde získat nejvýhodnější hypotéku. Tak abyste s co nejmenším úsilím dosáhli svého vysněného bydlení. Každá banka totiž nabízí různým kategoriím klientů různé podmínky financování.