Mladé páry si mohou na bydlení půjčit od státu

25. srpen 2018

Financovat vlastní bydlení je pro mladé lidi stále obtížnější. Stát ztěžuje podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů, ale pomáhá alespoň některým tzv. Programem pro mladé. Lidem do 36 let poskytuje Státní fond rozvoje bydlení půjčku, o kterou je možné žádat do 15.8.2018. Na tyto půjčky je v Programu vyčleněno 650 miliónů korun a žadatelé mohou dosáhnout maximálně na 2 milióny. Peníze musí použít na koupi či stavbu rodinného domu.

Pětinu zdrojů musí mít vlastní

Na výstavbu či koupi domu nebo bytu musí mít žadatelé o státní půjčku minimálně pětinu peněz naspořenou. Výše úvěru pak činí maximálně 80% skutečných nákladů na výstavbu či koupi včetně pozemku, v případě bytu pak také maximálně 80% ze sjednané ceny. Úvěr použitý na modernizaci bydlení se musí splatit do 10 let, v případě pořízení domu či bytu do 20 let.

Kdo může o půjčku žádat?

Páry žijící v manželství nebo registrovaném partnerství. V tomto případě není podmínkou, aby spolu vychovávali děti. Pokud pár není sezdán, ani nežije v registrovaném partnerství, je podmínkou trvalá péče o dítě do 15 let věku. Zároveň platí podmínka, že alespoň jednomu z nich je v době podání žádosti o půjčku méně než 36 let.

Úrok je výhodnější než v bankách

Nyní je úroková sazba 1,12%, ta je fixní na pět let a po jejich uplynutí bude stanovena opět ve výši aktuální základní referenční sazby EU.

Půjčkou nelze splácet hypotéku

Půjčku s hypotékou nelze ani kombinovat. Pokud vám půjčka na pořízení nemovitosti nestačí, musíte použít na zbytek buď vlastní zdroje, nebo peníze ze stavebního spoření případně zažádat v bance o další úvěr.

Splácení je možné přerušit

V případě problémů se splácením vám Fond umožní přerušit splácení jistiny až na dobu 2 let, avšak musíte dál platit úrok z celkové nesplacené jistiny. Musíte mít ovšem podstatný důvod, jako je například narození dítěte, ztráta zaměstnání nebo pracovní neschopnost delší než 3 měsíce. Naopak předčasné splacení kdykoliv je možné.

Zadat poptávku

Did you like this article? Share it!

  
  

Potřebujete půjčku na bydlení, podnikání nebo máte jinou finanční potřebu?

Zadat poptávku

Nezávazně a bezpečně.

Související články z webu

25. červenec 2019
Bouráte starý dům? Nezapomeňte na tyto povinnosti

K demolici starého domu je třeba vyřídit řadu dokladů a povolení, bez nichž se do bourání nemůžete pustit. Abyste se vyhnuli problémům s úřady a případné pokutě, musíte před demolicí vyřídit následují

22. leden 2018
Jak se řeší hypotéka při rozvodu?

Hypotéka je jedním z nejvýznamnějších rozhodnutí v životě, jelikož se jedná závazek na mnoho let. I zde může nastat celá řada komplikací, jednou z nich je rozvod. Manželé, kteří si pořídili hypotéku,

15. leden 2018
Co je to offsetová hypotéka?

Tuto specialitu nabízejí v Česku pouze tři banky, a to Raiffeisenbank, Fio a GE Money Bank. Podstatou offsetové hypotéky neboli hypotéky se započtením úspor je tzv. bilanční mechanismus založený na vz