Jak řešit krizové situace u hypoték?

29. květen 2018

Život přináší vedle radostí i nepříjemné situace. Pokud člověk splácí hypotéku a život mu zkomplikuje rozvod, ztráta zaměstnání či jiná událost, může po dosavadním bezproblémovém splácení nastat složitá situace. Klient má pak dilema, zda dům s hypotékou prodat nebo co jiného může udělat.

Rozvod

Mnohdy trvá samotné manželství kratší dobu než hypotéka. Pokud k rozvodu dojde, probíhá vypořádání majetku a závazků. Řešení je několik. Jeden z manželů si nechá například byt a tedy i hypotéku a s druhým se nějak vyrovná. Dohodne se to většinou u soudu v rámci vzájemného vypořádání. Zde se často objevuje omyl v tom, že klienti banky se domnívají, že v takovém případě ten druhý už žádný závazek nemá. Banka totiž musí spoludlužníka nejdříve z úvěru vyvázat, což udělá jen tehdy, když druhý z manželů doloží, že má bonitu na splácení úvěru. I soudem posvěcená dohoda o vypořádání nemá ve vztahu k bance žádnou váhu.

Pokud jeden z manželů není schopen doložit dostatečnou bonitu, je řešením třeba přistoupení spoludlužníka, což může být třeba nový partner jedno z nich. Další variantou je dům prodat, hypotéku doplatit a zbytek peněz si rozdělit.

Ztráta zaměstnání

V takovém případě je namístě včas kontaktovat banku. Možná je dohoda o odkladu splátek, kdy banka odloží splátky jistiny, ovšem úroky musí klient platit dál. Dalším řešením může být prodloužení splatnosti úvěru, díky kterému se sníží splátky, ovšem hypotéka se celkově prodraží. Proto lze uvažovat o sjednání pojištění schopnosti splácet, kdy pojišťovna pak bude rok hypotéku platit. To je však většinou drahé a není to všespásné. Klient si spoustu starostí ušetří ukládáním dostatečné finanční rezervy.

Úmrtí jednoho z manželů

Smrtí majitele hypotéky povinnost splácet dluh nekončí. Spoludlužníci či pozůstalí musí ve splátkách pokračovat i v případě, že ještě neskončilo dědické řízení. Banka přihlásí svou pohledávku do dědického řízení, jehož výsledek určí, kdo má dluhy splácet. Pokud by dědici s bankou nekomunikovali, má banka nárok na realizaci zástavního práva prodejem nemovitosti.

Zadat poptávku

Did you like this article? Share it!

  
  

Potřebujete půjčku na bydlení, podnikání nebo jinou potřebu?

Zadat poptávku

Nezávazně a bezpečně.

Související články z webu

25. červenec 2019
Bouráte starý dům? Nezapomeňte na tyto povinnosti

K demolici starého domu je třeba vyřídit řadu dokladů a povolení, bez nichž se do bourání nemůžete pustit. Abyste se vyhnuli problémům s úřady a případné pokutě, musíte před demolicí vyřídit následují

22. leden 2018
Jak se řeší hypotéka při rozvodu?

Hypotéka je jedním z nejvýznamnějších rozhodnutí v životě, jelikož se jedná závazek na mnoho let. I zde může nastat celá řada komplikací, jednou z nich je rozvod. Manželé, kteří si pořídili hypotéku,

30. srpen 2017
U jaké banky si vzít hypotéku

Poradíme, kde získat nejvýhodnější hypotéku. Tak abyste s co nejmenším úsilím dosáhli svého vysněného bydlení. Každá banka totiž nabízí různým kategoriím klientů různé podmínky financování.