O předčasné splátky hypoték je minimální zájem

20. květen 2018

Již déle než rok mají klienti bank, kteří si pořídili bydlení na hypotéku, možnost splatit až čtvrtinu hypotéky. Zatím toho ale příliš nevyužívají. Při projednávání zákona o spotřebitelském úvěru strašily banky, že po zavedení této možnosti budou muset zdražit hypoteční úvěry. To by v praxi znamenalo přenesení účelně a objektivně vynaložených nákladů na poskytnutí hypoték na straně poskytovatelů na všechny klienty. V praxi se nyní ukazuje, že hypotéky sice zdražují, ovšem ne kvůli možnosti předčasně splatit až čtvrtinu hypotečního úvěru. O předčasné splácení má zájem jen minimum klientů.

Co na to říkají banky

Představitelé nejvýznamnějších bank uvádějí, že možnosti předčasného splácení zdarma využívá jen minimum klientů. Přičítají to i relativně krátké době, která uplynula od účinnosti změny zákona. Podobně smýšlejí i finanční poradenské sítě. Kromě faktu, že zákon platí teprve něco přes rok, nenahrává předčasnému splácení úvěrů na pořízení bytu či domu ani vývoj na trhu. Úrokové sazby byly loni velmi nízké a klienti si volné prostředky spíše nechávají jako rezervu. Raději investují s vyšším výnosem, který převýší případnou úsporu plynoucí ze snížení jistiny hypotéky.

Jiné zdroje umožňující předčasné splacení

České domácnosti mají jen výjimečně možnost obohatit svůj rozpočet o dědictví, dar, výhru či mimořádnou odměnu, které by umožnily vyšší splátku. Ani v minulosti nebyla možnost předčasných splátek u hypoték, kde to umožňovaly podmínky, klienty příliš využívána. Odhadem to bylo v řádu jednotek procent. Navíc může klienty odrazovat i fakt, že banky jim mohou naúčtovat při předčasném splacení účelně vynaložené náklady, a to nejen cenu peněz na trhu. Kvůli mimořádný splátkám tak nebude zřejmě důvod masově zdražovat ani v budoucnosti.

Kalkulačka

Did you like this article? Share it!

  
  

Potřebujete půjčku na bydlení, podnikání nebo jinou potřebu?

Zadat poptávku

Nezávazně a bezpečně.

Související články z webu

25. červenec 2019
Bouráte starý dům? Nezapomeňte na tyto povinnosti

K demolici starého domu je třeba vyřídit řadu dokladů a povolení, bez nichž se do bourání nemůžete pustit. Abyste se vyhnuli problémům s úřady a případné pokutě, musíte před demolicí vyřídit následují

22. leden 2018
Jak se řeší hypotéka při rozvodu?

Hypotéka je jedním z nejvýznamnějších rozhodnutí v životě, jelikož se jedná závazek na mnoho let. I zde může nastat celá řada komplikací, jednou z nich je rozvod. Manželé, kteří si pořídili hypotéku,

30. srpen 2017
U jaké banky si vzít hypotéku

Poradíme, kde získat nejvýhodnější hypotéku. Tak abyste s co nejmenším úsilím dosáhli svého vysněného bydlení. Každá banka totiž nabízí různým kategoriím klientů různé podmínky financování.