Družstevní byt nebo v osobním vlastnictví: Který je výhodnější? 

15. květen 2018

Bydlení je jednou ze základních životních potřeb člověka. Je několik způsobů, jak si bydlení pořídit, ale většina lidí dává přednost formě vlastnictví. Umožňují to i banky poskytováním hypoték, jejichž splátky jsou téměř ve stejné výši jako nájem, ovšem peníze dáváte do vlastního bydlení. Při rozhodování o způsobu bydlení také záleží na místě, kvalitě, dispozici a ceně bytu. Je možné si koupit byt ve společenství vlastníků, nebo si pořídit podíl v bytovém družstvu.

Co vzít v úvahu při rozhodování

Pokud budete chtít s bytem volně nakládat, pak si kupte byt do osobního vlastnictví. Je pravděpodobné, že za něj zaplatíte víc, než činí pořizovací cena (když si na něj půjčíte). Samotný převod je sice procedurálně náročný, ale výhodou je, že je pevně zákonně vymezen. Daň z převodu nemovitosti ve výši 4% z ceny nemovitosti odvádí od listopadu 2017 vždy kupující. Ze zákona pak převodem vlastnictví přechází na nového majitele i další práva a povinnosti. Ty jsou spojeny s vlastnictvím bytu a se spoluvlastnictvím společných částí domu, které hradil původní vlastník. Pak jednoduše zjistíte, zda na něm nevázne zástavní právo.

Družstevní byty jsou levnější

Obvykle jsou družstevní byty levnější než byty v osobním vlastnictví. Převod členského podílu nepodléhá souhlasu orgánů družstva a převedením členských práv a povinností na nabyvatele je faktickým ukončením členství převodce, tedy prodávajícího, v družstvu. Nabyvatel uzavře s družstvem smlouvu na nájem a může bydlet. Není ovšem majitelem, takže má problém, když chce něco přistavět nebo byt zastavit. Jakékoliv úpravy si musí nechat schválit.

Převod družstevního podílu

Nejsložitější je na tom přesvědčit nejvyšší orgán družstva, což je členská schůze. Stanovy družstva totiž převod při splnění určitých podmínek neumožňují. Ke změně stanov je potřebná většina členské schůze. Nepříjemné je ustanovení, které podmiňuje převod jednotek usnesením členské schůze. Zde se práva na převod jednotky proti rozhodnutí členské schůze nabyvatel nedomůže ani u soudu.

Zadat poptávku

Did you like this article? Share it!

  
  

Potřebujete půjčku na bydlení, podnikání nebo jinou potřebu?

Zadat poptávku

Nezávazně a bezpečně.

Související články z webu

25. červenec 2019
Bouráte starý dům? Nezapomeňte na tyto povinnosti

K demolici starého domu je třeba vyřídit řadu dokladů a povolení, bez nichž se do bourání nemůžete pustit. Abyste se vyhnuli problémům s úřady a případné pokutě, musíte před demolicí vyřídit následují

22. leden 2018
Jak se řeší hypotéka při rozvodu?

Hypotéka je jedním z nejvýznamnějších rozhodnutí v životě, jelikož se jedná závazek na mnoho let. I zde může nastat celá řada komplikací, jednou z nich je rozvod. Manželé, kteří si pořídili hypotéku,

30. srpen 2017
U jaké banky si vzít hypotéku

Poradíme, kde získat nejvýhodnější hypotéku. Tak abyste s co nejmenším úsilím dosáhli svého vysněného bydlení. Každá banka totiž nabízí různým kategoriím klientů různé podmínky financování.