Uzavírá se méně hypoték, proč?

19. leden 2018

Nikdo tím nechce říci, že by se banky měly méně lépe, naopak. Financování bydlení je pro banky zlatým dolem. Od začátku roku 2017 banky jen na hypotékách rozpůjčovaly 168 miliard korun, což je o osm miliard více než v roce 2016. Změnil se však trend a v posledním čtvrtletí roku 2017 nové uzavírání hypoték zaostávalo oproti předloňským výsledkům.

Co je příčinou?

Ve třetím čtvrtletí poskytly české banky přibližně čtyřiadvacet tisíc hypoték, které jsou dnes nezbytností k serióznímu životu mladého člověka. Objem těchto hypoték činil necelých padesát miliard korun. To jsou výborné výsledky, ale v meziročním srovnání jde o propad, protože ve stejnou dobu loni šlo o 2 773 hypoték více, a tedy i o vyšší objem 3,3 miliard ku prospěchu bank.

Příčiny jsou zřejmé. V dubnu 2017 totiž začala platit nová sada doporučení ČNB, která zastavila poskytování hypoték nad devadesát procent LTV. Rovněž výrazně omezila dostupnost hypoték na osmdesát procent LTV. Tato změna však byla v dostatečném předstihu dobře známa, možná proto toho klienti bank zavčasu využili.

K další příčině patří rovněž to, že vlivem omezení LTV se začaly poskytovat menší sumy peněz. Klienti tak dále sahají do vlastních zdrojů, ale i do stavebního spoření. A v neposlední řadě je nutné zmínit také změnu cen nemovitostí. Klienti totiž již odmítají platit přemrštěné ceny za bydlení. Od dubna začaly ceny bytů tedy stagnovat.

Jak se budou vyvíjet úroky?

Nepotěšíme vás - porostou. Již vlivem dubnové regulace narostly úrokové sazby pro hypotéky v pásmu LTV 80 a dnes se tento druh hypoték nabízí v průměru se sazbou 3,14 procent. Díky vyšší sazbě se však tento druh hypoték téměř neprodává, takže je možné, že banky hypotéky nad osmdesát procent brzy nárazově zlevní. Po všech směrech teď tedy není výhodná doba pro uzavírání těchto nových smluv.

Kalkulačka

Did you like this article? Share it!

  
  

Potřebujete půjčku na bydlení, podnikání nebo jinou potřebu?

Zadat poptávku

Nezávazně a bezpečně.

Související články z webu

25. červenec 2019
Bouráte starý dům? Nezapomeňte na tyto povinnosti

K demolici starého domu je třeba vyřídit řadu dokladů a povolení, bez nichž se do bourání nemůžete pustit. Abyste se vyhnuli problémům s úřady a případné pokutě, musíte před demolicí vyřídit následují

22. leden 2018
Jak se řeší hypotéka při rozvodu?

Hypotéka je jedním z nejvýznamnějších rozhodnutí v životě, jelikož se jedná závazek na mnoho let. I zde může nastat celá řada komplikací, jednou z nich je rozvod. Manželé, kteří si pořídili hypotéku,

30. srpen 2017
U jaké banky si vzít hypotéku

Poradíme, kde získat nejvýhodnější hypotéku. Tak abyste s co nejmenším úsilím dosáhli svého vysněného bydlení. Každá banka totiž nabízí různým kategoriím klientů různé podmínky financování.