Krátkodobé pronájmy mají své klady i zápory

15. září 2019

Chcete-li pronajmout svůj byt, můžete slušně vydělat i při krátkodobém pronájmu. Má to ale i svá rizika. Hitem posledních let je Airbnb a další online platformy, které zprostředkovávají ubytování pro krátkodobé návštěvy. Odhaduje se, že v Praze se pronajímá každý pátý byt. Přestože je pronájem bytu přes Airbnb zatím poměrně jednoduchý, radí odborníci nenastavovat cenu nájmu příliš nízko. A to ani v případě, kdy získáte byt například v dědictví a krátkodobý pronájme chcete využít jen jako příležitostný způsob obživy. Pokud se totiž cena pronájmu nebude výrazně lišit například od ubytoven, může přilákat problematické hosty. Tím riskujete nejen poškození bytu, ale i nepřátelské vztahy s ostatními obyvateli domu.

Studentské bydlení

Od září do června bývá velký zájem o nájemní bydlení se strany vysokoškolských studentů. Pro vlastníky domů či bytů v universitních městech je to logická možnost výdělku. Většinou se smlouva uzavírá na celý akademický rok, takže nájemníci získají k bydlení jiný vztah, než k ubytovně. Majitel může také vyžadovat vratnou kauci (většinou ve výši jednoho měsíčního nájmu), která mu může posloužit na opravu případných škod.

U sdílených pokojů se cena za lůžko často neliší od kolejního ubytování. Studenti tudíž preferují privát, který je výhodný i tím, že mají lepší možnost výběru spolubydlících a větší volnost. Pro majitele bytu jsou podstatné i menší nároky studentů než u dovolenkářů. Důležitá je postel, šatní skříň, psací stolek a případně malá kuchyňka s ledničkou.

Využívání externích služeb

Vlastníci bytů, kteří nemají na organizaci nájmu čas, nebo jim v tom brání jiné důvody, mohou využít služeb specializovaných firem. Ty se jim postarají nejen o vyřízení nájemní smlouvy a o základní údržbu, ale často také shánějí i klienty. Vyřídí s nimi veškeré finanční, právní a daňové záležitosti.

Did you like this article? Share it!

  
  

Potřebujete půjčku na bydlení, podnikání nebo jinou potřebu?

Zadat poptávku

Nezávazně a bezpečně.

Související články z webu

22. leden 2018
Jak se řeší hypotéka při rozvodu?

Hypotéka je jedním z nejvýznamnějších rozhodnutí v životě, jelikož se jedná závazek na mnoho let. I zde může nastat celá řada komplikací, jednou z nich je rozvod. Manželé, kteří si pořídili hypotéku,

30. srpen 2017
U jaké banky si vzít hypotéku

Poradíme, kde získat nejvýhodnější hypotéku. Tak abyste s co nejmenším úsilím dosáhli svého vysněného bydlení. Každá banka totiž nabízí různým kategoriím klientů různé podmínky financování.

19. březen 2018
Je možné refinancovat hypotéku bez doložení příjmu?

Od loňského prosince jsou banky při poskytování úvěrů bez doložení příjmů opatrnější. Oko při refinancování někdy zamhouří jen v případech, kdy klient hypotéku dosud řádně a včas splácel.