Krátkodobé pronájmy mají své klady i zápory

15. září 2019

Chcete-li pronajmout svůj byt, můžete slušně vydělat i při krátkodobém pronájmu. Má to ale i svá rizika. Hitem posledních let je Airbnb a další online platformy, které zprostředkovávají ubytování pro krátkodobé návštěvy. Odhaduje se, že v Praze se pronajímá každý pátý byt. Přestože je pronájem bytu přes Airbnb zatím poměrně jednoduchý, radí odborníci nenastavovat cenu nájmu příliš nízko. A to ani v případě, kdy získáte byt například v dědictví a krátkodobý pronájme chcete využít jen jako příležitostný způsob obživy. Pokud se totiž cena pronájmu nebude výrazně lišit například od ubytoven, může přilákat problematické hosty. Tím riskujete nejen poškození bytu, ale i nepřátelské vztahy s ostatními obyvateli domu.

Studentské bydlení

Od září do června bývá velký zájem o nájemní bydlení se strany vysokoškolských studentů. Pro vlastníky domů či bytů v universitních městech je to logická možnost výdělku. Většinou se smlouva uzavírá na celý akademický rok, takže nájemníci získají k bydlení jiný vztah, než k ubytovně. Majitel může také vyžadovat vratnou kauci (většinou ve výši jednoho měsíčního nájmu), která mu může posloužit na opravu případných škod.

U sdílených pokojů se cena za lůžko často neliší od kolejního ubytování. Studenti tudíž preferují privát, který je výhodný i tím, že mají lepší možnost výběru spolubydlících a větší volnost. Pro majitele bytu jsou podstatné i menší nároky studentů než u dovolenkářů. Důležitá je postel, šatní skříň, psací stolek a případně malá kuchyňka s ledničkou.

Využívání externích služeb

Vlastníci bytů, kteří nemají na organizaci nájmu čas, nebo jim v tom brání jiné důvody, mohou využít služeb specializovaných firem. Ty se jim postarají nejen o vyřízení nájemní smlouvy a o základní údržbu, ale často také shánějí i klienty. Vyřídí s nimi veškeré finanční, právní a daňové záležitosti.

Did you like this article? Share it!

  
  

Potřebujete půjčku na bydlení, podnikání nebo jinou potřebu?

Zadat poptávku

Nezávazně a bezpečně.

Související články z webu

25. červenec 2019
Bouráte starý dům? Nezapomeňte na tyto povinnosti

K demolici starého domu je třeba vyřídit řadu dokladů a povolení, bez nichž se do bourání nemůžete pustit. Abyste se vyhnuli problémům s úřady a případné pokutě, musíte před demolicí vyřídit následují

22. leden 2018
Jak se řeší hypotéka při rozvodu?

Hypotéka je jedním z nejvýznamnějších rozhodnutí v životě, jelikož se jedná závazek na mnoho let. I zde může nastat celá řada komplikací, jednou z nich je rozvod. Manželé, kteří si pořídili hypotéku,

30. srpen 2017
U jaké banky si vzít hypotéku

Poradíme, kde získat nejvýhodnější hypotéku. Tak abyste s co nejmenším úsilím dosáhli svého vysněného bydlení. Každá banka totiž nabízí různým kategoriím klientů různé podmínky financování.