Přes 40% mladých má bydlení díky rodičům

25. březen 2019

Bydlení patří spolu s jídlem k základním lidským potřebám. Ne každý dosáhne na vlastní bydlení, a to zvláště mladé začínající rodiny. Proto jsou vítanou pomocí jednak různé formy spoření či hypotečních úvěrů, a jednak pomoc rodičů. Díky nim má dnes své bydlení více než 40% mladých, kteří tak mají jedinečnou možnost se osamostatnit.

Jak je s dostupností bydlení

Pokud se mladí Češi chtějí po svatbě odstěhovat od rodičů a pořídit si vlastní bydlení, mohou si vzít hypotéku. V důsledku doporučení ČNB bankám, aby poskytovaly hypotéky jen do výše 80 % hodnoty nemovitosti, by mladí bez pomoci rodičů hypotéku ani nedostali. Kritická situace je přitom u věkové kategorie 25 až 34 let věku, kdy kvůli financím zůstává v bytě s rodiči 70 procent odrostlých „dětí“. Dostupnost nového vlastního bydlení v Česku je v porovnání s některými vybranými zeměmi v Evropě nejhorší. Podle průzkumů vychází v současné době nový byt na 11,3 průměrného ročního platu. Pro porovnání vyjde nový byt ve Velké Británii na 9,8 průměrného ročního platu, ve Francii na 8 a v Polsku na 7,5. Nejdostupnější jsou byty v Dánsku (4,3) a v Německu (5).

Rodiče s tím počítají dopředu

Byt je dnes nejžádanějším věnem. Pomoc od rodičů při koupi bytu získalo 43% dotázaných. Téměř každému pátému dotázanému pomohli rodiče se splácením hypotéky nebo půjček spojených s bydlením. Pravidelnější charakter oproti hypotékám a půjčkám mívá pomoc s placením nájmu, služeb, energií a jiných nákladů na bydlení. S touto formou podpory od rodičů počítá 15 procent dotázaných, když v minulosti to bývalo jen 11 procent. Další formy podpory jsou přenechání bytu nebo možnost bydlení v rodinném domě.

Chybí byty

Nedostatek bytů je dalším důvodem nedostupnosti bydlení. Rostou i náklady na výstavbu bytů. Podle Českého statistického úřadu představují náklady na dokončený byt v rodinném domku 3,4 milionu, v bytovém domě 2,2 milionu korun. Chybí levnější byty k pronájmům, které by stavěly obce nebo další veřejné instituce.

Kalkulačka

Did you like this article? Share it!

  
  

Potřebujete půjčku na bydlení, podnikání nebo jinou potřebu?

Zadat poptávku

Nezávazně a bezpečně.

Související články z webu

25. červenec 2019
Bouráte starý dům? Nezapomeňte na tyto povinnosti

K demolici starého domu je třeba vyřídit řadu dokladů a povolení, bez nichž se do bourání nemůžete pustit. Abyste se vyhnuli problémům s úřady a případné pokutě, musíte před demolicí vyřídit následují

22. leden 2018
Jak se řeší hypotéka při rozvodu?

Hypotéka je jedním z nejvýznamnějších rozhodnutí v životě, jelikož se jedná závazek na mnoho let. I zde může nastat celá řada komplikací, jednou z nich je rozvod. Manželé, kteří si pořídili hypotéku,

30. srpen 2017
U jaké banky si vzít hypotéku

Poradíme, kde získat nejvýhodnější hypotéku. Tak abyste s co nejmenším úsilím dosáhli svého vysněného bydlení. Každá banka totiž nabízí různým kategoriím klientů různé podmínky financování.