Ve vztahu pronajímatel vers. nájemce se střetávají dva zájmy. U pronajímatele je to právo na kontrolu jeho majetku a u nájemce zase jeho právo na soukromí. Někdy dochází díky nejasnému výkladu ke sporům. Proto je dobré si ujasnit, za jakých podmínek může pronajímatel vstoupit do bytu, který pronajímá.
Podle zákona má pronajímatel právo vstoupit do nájemního bytu, má-li k tomu oprávněný důvod. Svou návštěvu by měl nájemci předem oznámit, a to v přiměřené době. Tu však zákon přesně nestanovuje. Svůj vstup nemusí pronajímatel hlásit předem jen v případě, že hrozí vznik škody na majetku. To může být například v případě, když sousedi upozorní, že z pronajímaného bytu vychází kouř nebo je cítit plyn a nájemce není evidentně doma. V takových případech není dobré s kontrolou otálet. Dalším důvodem ke kontrole bytu může být dlouhodobá nepřítomnost nájemníka. Pronajímatel má právo vstoupit do bytu, jestliže nájemce ví, že bude po dobu delší než dva měsíce nepřítomen v bytě a nedá pronajímateli kontakt na osobu, která by v případě potřeby zajistila vstup do bytu.
Příliš často se opakující návštěvy mohou být pro nájemce otravné. V takovém případě má podle zákona nájemce právo na slevu z nájemného, pokud mu činností vlastníka bytu vzniknou podstatné obtíže. Jestliže pronajímatel ví, že chce byt pravidelně a často kontrolovat, měl by v zájmu klidu a respektu frekvenci návštěv s nájemcem dohodnout předem v nájemní smlouvě.
Nájemce nemusí svou nepřítomnost v bytě pronajímateli oznamovat, pokud bude v bytě pobývat po dobu jeho nepřítomnosti například rodinný příslušník nájemce. Také nemusí předem oznamovat svou dvouměsíční nepřítomnost, pokud ji nemohl předpokládat, například z důvodu pobytu v nemocnici po úrazu.
Potom je pronajímatel v obtížné situaci nejen kvůli nájemcem zanechaným dluhům na nájemném, ale také proto, že nájem není řádně ukončen třeba písemnou dohodou. Pronajímatel by se měl nejprve pokusit nájemce kontaktovat a domluvit se s ním na předání bytu. Teprve pokud nájemce nereaguje, může do bytu vstoupit.
Zadat poptávkuK demolici starého domu je třeba vyřídit řadu dokladů a povolení, bez nichž se do bourání nemůžete pustit. Abyste se vyhnuli problémům s úřady a případné pokutě, musíte před demolicí vyřídit následují
Hypotéka je jedním z nejvýznamnějších rozhodnutí v životě, jelikož se jedná závazek na mnoho let. I zde může nastat celá řada komplikací, jednou z nich je rozvod. Manželé, kteří si pořídili hypotéku,
Poradíme, kde získat nejvýhodnější hypotéku. Tak abyste s co nejmenším úsilím dosáhli svého vysněného bydlení. Každá banka totiž nabízí různým kategoriím klientů různé podmínky financování.