Rozhodli jste se pro hypotéku? Nezapomeňte také na tyto výdaje

25. listopad 2018

Podmínky pro poskytování hypoték se v posledním roce značně zpřísnily. Zároveň rostou ceny nemovitostí, takže klienti žádají o financování bydlení co nejvíce z úvěru. Ovšem hypotéka dnes už nepokryje všechny náklady spojené s pořízením vlastního bydlení, přičemž jde pouze o „holou“ nemovitost. Na vybavení domácnosti jsou potřeba další peníze. Kromě toho má kupující ještě další výdaje a překážky.

Musí platit daň

Od pozdimu 2016 přešla povinnost platit daň z převodu nemovitosti z prodávajícího na kupujícího. Jedná se o částku ve výši 4% z kupní ceny, kterou zájemce může zaplatit v hotovosti nebo v rámci úvěru, o který žádá. Daň musí být zaplacena do 3 měsíců od nabytí nemovitosti.

Na provizi kupující hypotéku nedostane

Pokud kupujete nemovitost s pomocí realitní kanceláře, musíte počítat s provizí, kterou zaplatíte realitce a která se pohybuje od dvou do sedmi procent z kupní ceny v závislosti na regionu a dalších okolnostech. Proto je dobré se předem ujistit, zda je provize v kupní ceně zahrnuta nebo není.

90% od banky je maximum

Na základě doporučení ČNB poskytují banky hypoteční úvěry maximálně do 80% ceny pořizované nemovitosti, výjimečně do 90%. Hypotéky nad 80% si banky musí navíc pečlivě hlídat, jelikož ve svém prortfoliu mohou mít jen 15% hypoték s 80 až 90% LTV. Banky také začaly přísněji posuzovat bonitu žadatelů o hypotéku. Klienti si nyní musí minimálně 20% peněz připravit v hotovosti ze svého, nebo z jiných zdrojů. Většina žadatelů si k dofinancování bere další úvěr, přičemž nikdo neví, jak dlouho bude ČNB tento způsob tolerovat. Otázkou také je, zde opatření ČNB nejsou kontraproduktivní, neboť hypotéka s LTV 80% + další úvěr je výrazně dražší než případná 100% hypotéka. Lidé se budou více zadlužovat, čímž se zvýší riziko neschopnosti splácet dluhy.

Fixace stávající úrokové sazby

To může být dobrým tipem pro klienty. Úrokové sazby spadly v posledních letech na své historické minimum. Nyní se začínají postupně zvedat a tento trend lze očekávat i nadále. Odhaduje se, koncem příštího roku budou kolem 3% p.a. Stále jsou však úrokové sazby poměrně nízké a hlavně majitelé hypoték, kterým končí fixace během následujících 2 let, by se měli zajímat o výši úroků, kterou ji nabídne jejich banka nebo konkurence.

Zadat poptávku

Did you like this article? Share it!

  
  

Potřebujete půjčku na bydlení, podnikání nebo jinou potřebu?

Zadat poptávku

Nezávazně a bezpečně.

Související články z webu

25. červenec 2019
Bouráte starý dům? Nezapomeňte na tyto povinnosti

K demolici starého domu je třeba vyřídit řadu dokladů a povolení, bez nichž se do bourání nemůžete pustit. Abyste se vyhnuli problémům s úřady a případné pokutě, musíte před demolicí vyřídit následují

22. leden 2018
Jak se řeší hypotéka při rozvodu?

Hypotéka je jedním z nejvýznamnějších rozhodnutí v životě, jelikož se jedná závazek na mnoho let. I zde může nastat celá řada komplikací, jednou z nich je rozvod. Manželé, kteří si pořídili hypotéku,

30. srpen 2017
U jaké banky si vzít hypotéku

Poradíme, kde získat nejvýhodnější hypotéku. Tak abyste s co nejmenším úsilím dosáhli svého vysněného bydlení. Každá banka totiž nabízí různým kategoriím klientů různé podmínky financování.