Hypotéka a leasing aneb Když si musíte vybrat

15. listopad 2018

Česká národní banka omezila od října 2016 poskytování 100% hypoték. Od dubna 2017 pak bankám stanovila dávat hypotéky jen do 80% ceny nemovitosti. Od října letošního roku navíc nesmí celkové měsíční úvěrové splátky žadatele přesáhnout 45% čistého příjmu a jeho celkový dluh devítinásobek čistého ročního příjmu.

Citelná rána pro mladé

Těmito opatřeními ČNB snižuje přístup k vlastnímu bydlení na hypotéku zejména mladým, rovněž lidem, kteří už mají nabrané nějaké úvěry a také těm, kteří si chtějí pořídit nemovitost ve větších městech. Obecně lze říci, že je to špatná zpráva pro všechny s relativně nízkými příjmy. Nejvíce jsou a budou regulací postiženi mladí lidé. Například jen vstupní náklady spolu s 20% účastí na pořízení bytu či rodinného domu například za 5 mil.Kč vyjde spolu se 4% daní z nabytí nemovitosti a za mírného podhodnocení nemovitosti bankou na zhruba 1,2 mil.Kč.

Dvakrát měř, jednou řež

ČNB měla několik důvodů k zastropování hypotečních splátek. Nejdůležitější změnou, kterou zastropování přináší, je, že zohledňuje při získání hypotéky i další úvěry žadatele. Při omezení poskytování 100% a posléze do 80% ceny pořizované nemovitosti, si lidé sami našli cestu, jak hypotéku získat bez toho, aby na pořízení nemovitosti měli vlastní peníze. Současná regulace právě tomuto zamezuje. Jedním z cílů nových opatření je, aby se domácnosti nepředlužovaly.

Pozitivní i negativní efekt

Nová regulace ČNB bude mít podle odborníků pozitivní dopad v tom, že někteří lidé na hypotéku nedosáhnou, protože buď mají příliš nízký příjem, anebo jsou předlužení. Špatně to bude, když hypotéku nedostanou ti, kteří dne platí například nájem za 10 tisíc, ale nebudou si moci vzít hypotéku za sedm kvůli nedostatečnému příjmu. Každá nová regulace citelně snižuje počty zájemců o vlastní bydlení. Nejvíce problémů budou mít lidé s hraničním příjmem nebo s nějakým dluhem. Ti si budou muset vybrat, zda si pořídí vlastní bydlení za hypotéku nebo auto na leasing.

Kalkulačka

Did you like this article? Share it!

  
  

Potřebujete půjčku na bydlení, podnikání nebo jinou potřebu?

Zadat poptávku

Nezávazně a bezpečně.

Související články z webu

25. červenec 2019
Bouráte starý dům? Nezapomeňte na tyto povinnosti

K demolici starého domu je třeba vyřídit řadu dokladů a povolení, bez nichž se do bourání nemůžete pustit. Abyste se vyhnuli problémům s úřady a případné pokutě, musíte před demolicí vyřídit následují

22. leden 2018
Jak se řeší hypotéka při rozvodu?

Hypotéka je jedním z nejvýznamnějších rozhodnutí v životě, jelikož se jedná závazek na mnoho let. I zde může nastat celá řada komplikací, jednou z nich je rozvod. Manželé, kteří si pořídili hypotéku,

30. srpen 2017
U jaké banky si vzít hypotéku

Poradíme, kde získat nejvýhodnější hypotéku. Tak abyste s co nejmenším úsilím dosáhli svého vysněného bydlení. Každá banka totiž nabízí různým kategoriím klientů různé podmínky financování.