Odklad splátek v době koronaviru: Postup a užitečné tipy

27. duben 2020
Přišli jste v důsledku pandemie o zaměstnání nebo nasmlouvané zakázky? Máte problém kvůli koronaviru splácet hypotéku, spotřebitelský či podnikatelský úvěr? Ať už se potýkáte s výpadkem celého příjmu nebo jeho významné části, doporučujeme vám seznámit se s možnostmi, jak takovou situaci řešit.
V sobotu 17. dubna 2020 nabyl účinnosti zákon umožňující odklad splátek hypotéka dalších úvěrových produktů.

Zvažte, zda odklad splátek je tím nejvhodnějším řešením

Vláda tak mimo jiné reagovala na aktivitu bankovních i nebankovních institucí, z nichž řada umožnila odklad splátek svým klientům již od počátku dubna. Nový zákon sjednocuje většinu pravidel, kterými se instituce při žádosti klienta o odložení úvěrových splátek musí řídit. Zvažujete-li, že tuto možnost u svého úvěru využijete, přinášíme vám přehledný návod a řadu užitečných tipů , které vám ušetří čas a nepříjemná překvapení v budoucnu.

Zjistěte, zda splňujete základní podmínky

  • O odklad splátek mohou požádat fyzické osoby, živnostníci a právnické osoby, tedy i firmy. 
  • Zákon zohledňuje úvěry, které byly sjednány před datem 26. března 2020.
  • Splátky lze odložit u úvěrů na bydlení jako jsou hypotéky či úvěry ze stavebního spoření, dále u spotřebitelských, splátkových a podnikatelských úvěrů. 
  • Zákon se naopak nevztahuje na kreditní karty, kontokorenty, revolvingové úvěry, operativní leasing nebo úvěry související s obchodováním na kapitálových trzích. 
  • Vyloučeny jsou také veškeré úvěry, u kterých byla k 26. březnu 2020 evidována splátka v prodlení delším než 30 dní.

Zamyslete se, zda je odklad tím nejvhodnějším řešením

Zákon umožňuje odložení splátek o 3 nebo 6 měsíců dle výběru klienta. Během doby odkladu neplatíte ani jistinu, ani dohodnuté úroky. Výjimku tvoří podnikatelské úvěry, u kterých se odložení týká pouze jistiny, nikoliv úroků. Zákon také vymezil, že odložení úvěrových splátek je zcela bez poplatků. To ovšem neznamená, že vás odložení splátek nebude nic stát. Až na světlé výjimky vám totiž většina bankovních institucí bude i po dobu odložení splátek nadále úročit dosud nesplacenou částku. Tento úrok bude nejčastěji rozpuštěn v průběhu dalšího splácení. U úvěrů v řádu milionů korun se ovšem může tento úrok vyšplhat na desítky až statisíce korun. Dobře tedy zvažte, zda je pro vás odložení splátek skutečně nutné, protože rozhodně není zadarmo. Jednoznačnou výhodou je skutečnost, že po ukončení dohodnutého odkladu začnete opět platit původní výši vašich splátek . Nemusíte se tak obávat, že byste museli odložené splátky ihned doplatit. Banka vám o daný počet odložených splátek úvěr jednoduše prodlouží.
Odložení splátek navíc nebude mít vliv na negativní zápis do registrů, ve kterých banky sdílí informace o bonitě svých klientů. Oproti původním požadavkům některých institucí zákon zajistil, že k žádosti o odklad úvěrových splátek postačí čestné prohlášení klienta potvrzující dopad koronaviru na jeho ekonomickou situaci. Finanční domy uvádí, že čestná prohlášení nebudou nikterak  přezkoumávat. Vybrané společnosti však neváhaly doplnit, že v případě nepravdivosti tohoto prohlášení ze strany klienta, bude skutečnost posuzována jako porušení úvěrových podmínek. V neposlední řadě nezapomínejme, že odložení splátek nemusí být jediným řešením. V posledních letech se stalo velmi oblíbeným doplňkovým produktem pojištění schopnosti splácet. Máte-li tento produkt sjednaný, prostudujte si pojistné podmínky. Plná úhrada splátek z pojištění je koneckonců příjemnější než jejich pouhý odklad.

Vyplňte žádost o odklad splátek

Většina finančních domů umožňuje klientům podat žádost on-line bez návštěvy pobočky. Rozhodnete-li se, že je odklad splátek tou správnou volbou, postupujte dle pokynů na webových stránkách vaší banky, která zde má s největší pravděpodobností již připraven digitální formulář. Žádost by měla být doručena nejpozději poslední den měsíce předcházející tomu, ve kterém žádáte o odložení splátky, např. poslední dubnový den, chcete-li odložit květnovou splátku. Některé instituce však požadují doručení žádosti se specifickým předstihem, například 5 pracovních dní před datem splatnosti první odkládané splátky. Zjistěte si přesné podmínky u vaší banky, ať se zbytečně nedostanete do prodlení.

Nezapomeňte své platby včas obnovit

Jakmile budete mít s bankou dohodnutou dobu odkladu úvěrových splátek, upravte si trvalý příkaz , ať nepropásnete další řádnou splátku.  Máte-li v dokumentech či u trvalého příkazu zaneseno datum poslední splátky, aktualizujte si i tento termín. Zejména u dlouhodobých úvěrů se může lehce stát, že během let na odložení splátek a související prodloužení úvěru zapomenete.

Did you like this article? Share it!

  
  

Potřebujete půjčku na bydlení, podnikání nebo máte jinou finanční potřebu?

Zadat poptávku

Nezávazně a bezpečně.

Související články z webu